Urządzenia do tlenoterapii
Leczenie tlenem to metoda polegająca na podaniu tlenu o zwiększonym stężeniu w powietrzu wdechowym. W przypadku schorzeń przewlekłych, którym towarzyszy niewydolność oddechowa, tlenoterapia może być prowadzona w domu. Potrzebne są do tego odpowiednie urządzenia – najczęściej wykorzystywanym sprzętem są koncentratory tlenu i butle tlenowe.
Źródła tlenu
Każde z tych urządzeń działa w odmienny sposób:
-
koncentrator tlenu – pobiera powietrze z otoczenia, a następnie spręża je i przepuszczając przez specjalne filtry, oddziela tlen od azotu. Azot zostaje uwolniony do otoczenia, a tlen podany pacjentowi do oddychania.
-
butla tlenowa – butla jest zbiornikiem, w którym tlen przechowywany jest pod ciśnieniem. W razie potrzeby jest uwolniony i podany choremu.
Zalety i wady
Każde z wymienionych urządzeń ma swoje plusy i minusy. Do ogromnych zalet koncentratorów należy z pewnością to, iż są niewyczerpywalnym źródłem tlenu – proces jego pozyskiwania nie jest w zasadzie niczym ograniczony. Są to przy tym urządzenia łatwe w użyciu i bezpieczne – fakt, iż tlen nie znajduje się pod ciśnieniem, eliminuje różnego rodzaju zagrożenia. W przypadku koncentratorów stacjonarnych minusem może być niemożność pracy z powodu braku prądu, ponieważ są to urządzenia zasilane z sieci elektrycznej.
Zaletą butli tlenowych jest możliwość korzystania z nich w sposób niezależny od zewnętrznego źródła zasilania. Butle pozwalają na uzyskanie większych przepływów powietrza – powyżej 5 l/min, odznaczają się także cichszą pracą. Niestety ograniczona pojemność butli wymaga ciągłego jej napełniania. Konieczne jest stałe czuwanie nad ilością zapasu tlenu i pamiętanie o jego uzupełnieniu, co może być trudne i kłopotliwe, szczególnie przy intensywnej eksploatacji.
Koszty sprzętu i eksploatacji
O ile zakup nowego koncentratora może stanowić istotne obciążenie domowego budżetu, to możliwość zaopatrzenia się w sprzęt używany albo wynajęcie go zdecydowanie obniża koszty. Firmy wynajmujące sprzęt dbają o jego stan techniczny, a w przypadku awarii najczęściej wymieniają go na sprawny. Do kosztów eksploatacji należy doliczyć jedynie koszt zużycia prądu elektrycznego.
Butle tlenowe są rozwiązaniem droższym – zakup butli to spory wydatek, a w przypadku wynajmu sprzętu, co nie jest łatwo dostępne, należy liczyć się z każdorazowymi kosztami napełniania butli.
Koncentratory tlenu są rozwiązaniem zdecydowanie częściej wybieranym. Decydują o tym dostępność sprzętu, łatwość jego stosowania oraz niższe koszty eksploatacji.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wypożyczenia koncentratora tlenu.