Koncentrator tlenu w ruchu lotniczym
Zbliżające się wakacje to dla większości z nas okres częstych podróży, bliższych i tych całkiem dalekich. Konieczność stosowania w codziennym życiu koncentratora tlenu nie oznacza od razu rezygnacji z takich wojaży. Jeśli ogólny stan pacjenta pozwala na to, możliwa jest nawet podróż lotnicza z własnym koncentratorem tlenu.

Transport koncentratora tlenu
Regulacje stosowane przez poszczególnych przewoźników różnią się i zawsze należy skontaktować się z konkretną linią lotniczą w celu uzyskania szczegółowych informacji i zgłoszenia o podróży planowanej z urządzeniem. Używanie sprzętu medycznego takiego jak koncentrator tlenu na pokładzie samolotu możliwe jest przeważnie po wcześniejszym przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego wykazującego taką konieczność. Koncentrator wnoszony na pokład zazwyczaj nie jest wliczany w wagę bagażu podręcznego. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że możliwość korzystania z koncentratora tlenu zawdzięczamy sposobowi jego działania. Nie posiada on butli ze sprężonym gazem, których wnoszenie na pokład jest przez większość przewoźników całkowicie zabronione.
Co sprawdzić przed podróżą
Przygotowując się do podróży z własnym koncentratorem tlenu należy sprawdzić czy znajduje się on na liście urządzeń dozwolonych przez konkretnego przewoźnika i pobrać wymagane dokumenty. Jeśli urządzenie nie znajduje się na liście warto zapoznać się z ofertą specjalistycznych wypożyczalni sprzętu medycznego i wyposażyć się w odpowiedni sprzęt na czas podróży. Niektóre linie lotnicze oferują swoim pasażerom dostęp do tlenu medycznego z własnych zasobów. W większości przypadków, jest to usługa dodatkowo płatna, którą należy wykupić przed lotem. Decydując się na dostęp do takich zasobów trzeba poinformować o tym przewoźnika odpowiednio wcześniej. Podobnie jak w przypadku koncentratorów tlenu i innych urządzeniach niezbędnych pacjentom w podróży, informację o takich potrzebach należy przekazać minimum 48 godzin przed planowanym lotem. Najbezpieczniej jednak, zgłoszenia dokonać z około 14 dniowym wyprzedzeniem.
Decydując się na podróż drogą lotniczą warto pamiętać, że odpowiednio wczesne poinformowanie linii lotniczych o naszych potrzebach pozwala na przygotowanie personelu naziemnego oraz obsługi lotu do sprostania potrzebom pacjenta w podróży.