top of page
Szukaj
  • patronus-med

Jak zrealizować zlecenie NFZ na wyroby medyczne?Wiele osób zmuszonych jest do korzystania z wyrobów medycznych, które ułatwiają im codzienne funkcjonowanie. Do najczęstszych akcesoriów zalicza się wózki inwalidzkie, ortezy, koncentratory tlenu, laski, kule czy balkoniki rehabilitacyjne. Umożliwiają one swobodne poruszanie się osobom niepełnosprawnym oraz pomagają w powrocie do zdrowia po urazie czy operacji. Wiele z tego typu wyrobów jest refundowanych przez NFZ, co w praktyce oznacza, że nie musimy za nie płacić lub otrzymamy stosowną zniżkę. Skąd uzyskać takie zlecenie NFZ i gdzie je zrealizować? O tym w dzisiejszym artykule.


Wyroby medyczne to bardzo szeroka gama produktów – od sprzętu rehabilitacyjnego, po takie akcesoria jak pompy insulinowe, pieluchomajtki czy cewniki. Najogólniej rzecz ujmując, są to wszelkiego rodzaju artykuły medyczne, które mają na celu poprawić jakość życia pacjenta, usprawnić jego codzienne funkcjonowanie lub wesprzeć proces rehabilitacyjny. Niemalże wszystkie wyroby medyczne są w większym lub mniejszym stopniu refundowane. Na niektóre możemy otrzymać 100% refundacji, na inne mniej. Wszystko zależy od rodzaju i ceny wyrobu medycznego.


Trzeba mieć też na względzie, że koszt niektórych sprzętów różni się do siebie, w zależności od tego, gdzie je kupujemy oraz od modelu czy funkcjonalności. Przykładowo, możemy znaleźć wózek inwalidzki za 600 zł, ale dostępne są i takie za 5000 zł. Refundacja najczęściej dotyczy tych najtańszych wersji. Jeśli zależy nam na urządzeniach lepszych jakościowo, trzeba będzie dopłacić różnicę w cenie.


Jak uzyskać zlecenie NFZ na wyroby medyczne?

Zlecenie na wyroby medyczne wystawia lekarz prowadzący pacjenta, ale może to też zrobić pielęgniarka lub rehabilitant czy fizjoterapeuta. Każde zlecanie NFZ jest ważne przez 12 miesięcy od momentu jego wystawienia. Zdarza się, że niektóre produkty wymagają comiesięcznych zleceń. Takim przykładem są pieluchomajtki.


Zlecenie na wyroby medyczne wymaga także potwierdzenia. Uzyskamy je od lekarza lub innej uprawnionej do tego osoby, a także w dowolnym oddziale NFZ, jeśli z jakiś przyczyn lekarz nie jest w stanie potwierdzić dokumentu.


Gdzie możemy zrealizować zlecenie na wyroby medyczne?

Zlecenie NFZ na wyroby medyczne możemy zrealizować w każdym sklepie medycznym, który posiada umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Możemy wybrać dowolną placówkę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Jeśli w danym momencie realizujemy tylko część zlecenia, resztę również będziemy musieli sfinalizować w tym samym punkcie.


Także sklep medyczny Patronus posiada umowę z NFZ na realizację zleceń. U nas znajdziecie wysokiej jakości i sprawdzone wyroby medyczne dostępne do kupienia lub wynajmu. Istnieje również możliwość zrealizowania dostawy do domu klienta. W tym celu zapraszamy do naszego stacjonarnego punktu, by wybrać konkretny sprzęt, a my przywieziemy go na wskazany przez klienta adres.

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page