top of page
Szukaj
  • patronus-med

Jak wybrać wózek inwalidzki?

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór wózków inwalidzkich. Wraz z rozwojem technologii są one na bieżąco ulepszane, przez co stają się zaawansowanymi urządzeniami dającymi coraz większe możliwości. Dzięki nowoczesnym wózkom inwalidzkim osoby niepełnosprawne mogą poczuć się bardziej samodzielne i niezależne, co ma dla nich największe znaczenie. Jak zatem spośród dziesiątek modeli wybrać ten, który faktycznie okaże się najlepszy? Odpowiedzi na to pytanie udzielamy w niniejszym artykule.Wózek inwalidzki ręczny czy elektryczny?

Tak naprawdę to czy osoba niepełnosprawna będzie korzystać z wózka inwalidzkiego ręcznego, czy może wybierze wózek napędzany mechanicznie, zależy przede wszystkim od jej możliwości finansowych. Czasami, pomimo chęci posiadania tego drugiego, budżet umożliwia jedynie zakup wózka ręcznego. Jeżeli jednak finanse nie są żadną przeszkodą, a osoba niepełnosprawna ma siłę na to, aby samodzielnie poruszać się na wózku inwalidzkim, powinna zdecydowanie wybrać wózek inwalidzki ręczny. Dzięki niemu utrzyma sprawność fizyczną górnych partii ciała, co stanowi także pewnego rodzaju formę rehabilitacji, a dodatkowo pozytywnie wpływa na samopoczucie pacjenta. Wózek inwalidzki elektryczny powinien być stosowany w ostateczności i jedynie przez osoby, którym stan zdrowia nie pozwala na samodzielne poruszanie się na wózku.

Wózek inwalidzki ręczny – na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Decydując się na zakup ręcznego wózka inwalidzkiego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które będą miały decydujący wpływ na komfort jego użytkowania. Po pierwsze, ważna jest wielkość oraz głębokość siedziska, ponieważ to ono zwiększy wygodę korzystania z wózka na co dzień. Ponadto, przed jego zakupem należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Wyżej wspomniani podpowiedzą bowiem czy opcja, która w naszej ocenie wydaje się najlepsza, będzie odpowiednia w przypadku danego typu schorzenia czy niepełnosprawności. Warto zweryfikować również czy dany model wózka daje możliwość zmiany ustawienia osi. Dzięki temu jego użytkownik będzie miał możliwość dostosowania nachylenia kół do podłoża po jakim się porusza. Oczywiście nie należy zapomnieć o zweryfikowaniu sprawności hamulców, a w trakcie użytkowania wózka, o ich stałym kontrolowaniu.

Wózek inwalidzki elektryczny – na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Wybierając elektryczny wózek inwalidzki warto wybrać ten model, który nie będzie stwarzał użytkownikowi większych problemów w trakcie jego eksploatacji. Ponadto, należy dobrze przemyśleć kwestie mocy silnika. Im mocniejszy jest silnik, tym szybciej użytkownik wózka będzie mógł się na nim poruszać. Dokładnie tak jak w przypadku ręcznego wózka inwalidzkiego, istotne jest zweryfikowanie sprawności hamulców. Dodatkowo, elektryczny wózek inwalidzki powinien być zaopatrzony w oświetlenie. System sterowania, rodzaj siedziska, a także dostępne gadżety i akcesoria to kolejne istotne elementy, na które należy zwrócić uwagę. Podstawą jednak jest funkcjonalność wózka i komfort jego użytkowania.

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page